1 Ocak 2012 Pazar

ÖĞRENCİLERE KAHKAHA YOGASI

Kahkaha Yogası nedensiz Kahkaha atmamızı sağlayan dünyadaki tek konseptir. Kahkaha Yogası denmesinin sebebi ise Kahkaha egzersizleri ile Yoga nefes tekniğinin birleşmesinden oluşmaktadır. Bu da vucuda ve beyine daha fazla oxygen gitmesine neden olur ve bunların sonucunda kişi kendini daha enerjik ve sağlıklı hisseder.
Büyükler günde 15-20 kere gülerken bebekler günde 300 - 400 gülmektedirler. Ancak yaşları büyürken kahkahaları da giderek azalmaktadır.Çocuklara Kahkaha Yogası 1998 yılında yaptırılmış. Ve raporlara göre vucuda ve beyne giden daha fazla oksijen sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ile hastalıklara yakalanma oranında azalma, daha çok enerji ancak enerjilerini grup olarak birlikte harcamayı öğrenme,  zeka seviyesinde yükselme, öğrencilerle eğitmenler arasında iletişimin  ve öğrenme  isteğinin artması, yaratıcılığın desteklenmesi, disiplin ilgili problemlerde azalma belirtilmiş.  Öğretmenler açısından ise Kakkaha Yogası yaptırılan okullarda öğrencilerin davranışlarında gözle görülür bir değişim ve positiv atmosfer gözlemlenmiştir.
Dünyada 65 ülkede uygulanan ülkemizde de yayılmaya başlayan Kahkaha Yogasının okullardaki tanıtımı 45 dakika sürmektedir.  Çocuklara doğru nefes alma egzersizleri ile Kahkaha egzersizleri yaptırılmaktadır..

Eser Mutlu 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

KAHKAHA YOGASI FAYDALARI İLE EŞSİZ BİR TEKNİKTİR.UYGULAYICI OLMAK VEYA EĞİTMEN OLMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ EĞİTİM TAKVİMİMİZE GÖRE HANGİ SERTİF...